"Historia to nie dziwka. Czy polemika publicystyczna może być formą walki?" Niezwykła dyskusja! data: 08/11/2018
„Nauka historii to nie dziwka, którą można wynająć na rogu ulicy i skłonić do wszelkich łamańców. Kto naukę historii chce traktować jak dziwkę, ten sobie samemu wystawia bardzo wymowne świadectwo”.
Paweł Jasienica, Dziwne zbieżności

„Wielu polityków traktuje historyków jak panienki lekkich obyczajów, które zrobią, co im się poleci. W zależności od tego, czy się trafi na sadystę, czy na masochistę, sposób wykorzystania będzie inny, ale cel jest ten sam”.
Andrzej Paczkowski, Historyk dziejów najnowszych wśród źródeł

„Krytyka neopozytywistyczna [...] jest słuszna [...] jeśli uznać, że jej ostrze skierowane jest przeciwko nagminnemu, powszechnemu niemal prostytuowaniu historii ad usum wszelkich aktualnych tendencji politycznych”.
Witold Kula, Rozważania o historii

"HISTORIA TO NIE DZIWKA". CZY POLEMIKA PUBLICYSTYCZNA MOŻE BYĆ FORMĄ WALKI?

Wraz Instytutem Badań Literackich PAN oraz z Wydziałem Historycznym i Instytutem Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego zapraszamy na dyskusję wokół pism Pawła Jasienicy z udziałem:

prof. dr. hab. Andrzeja Friszkego
prof. dr. hab. Rafała Habielskiego
dr. hab. Błażeja Brzostka
dr. Arkadiusza Kierysa
Adama Michnika

Prowadzenie: prof. dr hab. Marek Zaleski

Dyskusji towarzyszyć będzie promocja książki "Historia to nie dziwka". Antologia tekstów Pawła Jasienicy, jego interlokutorów i recenzentów, pod red. Arkadiusza Kierysa (Universitas 2018).

15 listopada (czwartek) 2018, godz. 18.00, Instytut Badań Literackich PAN, ul. Nowy Świat 72, Pałac Staszica (sala 144, I piętro).

Wstęp wolny!

Patroni wydarzenia: