Nagroda im. prof. T. Strzembosza trafiła w ręce naszej autorki!
Nagroda im. prof. T. Strzembosza trafiła w ręce naszej autorki! data: 12/09/2019
11 września 2019 r. o godz. 16.00 w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki "Przystanek Historia" odbyła się uroczystość wręczenia XI Nagrody im. prof. Tomasza Strzembosza dla autorki/autora najlepszej książki dotyczącej najnowszej historii Polski. W tym roku Jury przyznało nagrodę za książkę "Wymuszona współpraca czy zdrada? Wokół przypadków kolaboracji Żydów w okupowanym Krakowie" autorstwa Alicji Jarkowskiej-Natkaniec. Książka ta jest pokłosiem doktoratu pomyślnie obronionego przez Autorkę we wrześniu 2017 r. na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Promotorem w przewodzie był prof. dr hab. Stefan Gąsiorowski.

Dr Alicja Jarkowska-Natkaniec jest historykiem, judaistką, absolwentką Instytutu Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego (2012 r.), gdzie odbyła też studia doktoranckie. Obecnie pracownik naukowy UJ, Zakład Historii Polski Najnowszej i stypendystka Claims Conference Saul Kagan Fellowship in Advanced Shoah Studies. Jest współredaktorką dwóch tomów (16 i 34) "Archiwum Ringelbluma" (Warszawa 2016). Publikowała m.in. w "Yad Vashem Studies" (46-1/2018), "Scripta Judaica Cracoviensia 11" (2013), "Studiach Historycznych" (3/2013) i w pracach zbiorowych. Jest członkinią Towarzystwa Miłośników Zabytków i Historii Krakowa, Polskiego Towarzystwa Studiów Żydowskich i European Association for Jewish Studies.

Dotychczas laureatami Nagrody im. T. Strzembosza byli: dr Witold Bagieński (2018 r.), dr Justyna Dudek (2017 r.), dr Mariusz Zajączkowski (2016 r.), dr Ewa Rzeczkowska (2015 r.), dr Wojciech Frazik (2014 r.), dr Bartosz Kaliski i dr Paweł Kowal (2013 r.), Wojciech Königsberg i dr Hubert Wilk (2012 r.), dr Joanna Hytrek-Hryciuk (2011 r.), dr Tadeusz Ruzikowski (2010 r.) i dr Jarosław Pałka (2009 r.).