Książka śledzi losy kobiet w Polsce lat 1945–1989 na szerokim tle komunizmu i historii powojennej Europy. Oparta o obszerną i najnowszą światową literaturę przedmiotu oraz kwerendy różnorodnych źródeł historycznych, zainteresuje czytelniczki i czytelników pragnących zapoznać się z historią kobiet w komunizmie i historią Polski, szeroko rozumianymi studiami nad problematyką genderową, historią feminizmu i historią społeczną. Przybliża najważniejsze badania i ukazuje znaczenia historii gender/kobiet dla Europy Środkowo-Wschodniej. Porusza zagadnienia aktywności kobiet w polityce, doświadczeń kobiet pracujących w mieście i na wsi, gospodarstwa domowego, ról kobiet w rodzinie, dorastania i awansu edukacyjnego, biopolityki oraz kultury urody. Zostały one zaprezentowane w kontekście tytułowych pojęć nowoczesności i równouprawnienia, aby ukazać komunistyczne projekty kierowane do kobiet na tle doświadczeń drugiej połowy XX wieku w innych krajach.
Z pewnością książka ta ma wszelkie szanse na miano kanonicznej historii kobiet powojennej Polski i nie dlatego, że dostarcza gotowych odpowiedzi, ale właśnie dlatego, że wskazuje na konieczność stawiania nowych pytań, kwestionowania utrwalonych schematów myślowych, rewizji dotychczasowej wiedzy.
[z recenzji dr Dobrochny Kałwy]
Książka jest świetnie napisana, lekkim językiem dyskutuje czasem bardzo skomplikowane tematy. (…) Bardzo interesujące są analizy źródeł, które pozwalają prześledzić myślenie autorów oraz ich metody pracy ze źródłami. Dużym atutem tej pracy jest bogactwo cytatów i indywidualnych historii, które pozwalają zrozumieć życiowe dylematy czy problemy.
[z recenzji dr Anny Müller]
Kalendarium Lwowa 1918-1939
Witraż. W poszukiwaniu tożsamości. O dzieciach i sierotach wojennych
Między sensem a musem - i inne rozważania
Między Mikołajem II a Leninem. Państwowość rosyjska i jej koncepcje w czasie rewolucji lutowej 1917 roku
Produkcja przestrzeni żydowskiej w dawnej i współczesnej Polsce
Historia Hiszpanii
Myśl w obcęgach. Studia nad psychologią społeczeństwa Sowietów
Populizm w cieniu Habsburgów. Węgierskie pytania (a także polskie, austriackie i włoskie)
Stadion na peryferiach
Pitaval krakowski, wyd. VI poprawione
Skalpel ’68. Kampania antysemicka w środowisku szczecińskich lekarzy
Uzależnienie Polski od papiestwa a kanonizacja św. Stanisława
Wymuszona współpraca czy zdrada? Wokół przypadków kolaboracji Żydów w okupowanym Krakowie
Powiększenie. Nowy Cmentarz Żydowski w Krakowie / Blowup. The New Jewish Cemetery in Kraków
Płeć, ciało, seksualność. Od feminizmu do teorii queer
check_circle
check_circle