Gołębnik. Polonistyka. Uniwersytet Jagielloński
Gołębnik. Polonistyka. Uniwersytet Jagielloński
ISBN
978-83-242-0774-9
Publication date
2007
Number of pages
110
Cover
Hardcover with jacket
Book
Not available
Notify about availability
By signing up, I accept GDPR and website regulations
You buy from the publisher
Fast shipping
Safe transactions

Na stronach tej publikacji została umieszczona archiwalna dokumentacja fotograficzna, tekst autorstwa Andrzeja Romanowskiego, odkrywający najciekawsze elementy historii ulicy Gołębiej oraz kalendarium najważniejszych wydarzeń Słowianistyki i Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Najważniejsze fragmenty opracowania dotyczą historii najstarszych polskich drukarni, w których publikowano dzieła Mikołaja Reya oraz Jana Kochanowskiego. Publikacja dotyczy również zabytków związanych z Wydziałem Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także historii Szkoły Sztuk Pięknych z czasów przed-Matejkowskich. Z ulicą Gołębią, tak bardzo związaną z Uniwersytetem Jagiellońskim, wiąże się cały szereg mało znanych dzisiaj obiektów i zdarzeń, które zostaną przypomniane w niniejszej publikacji.

Ze wstępu Andrzeja Romanowskiego

Na początku byli Żydzi

            Tak musi zaczynać się szkic o dziejach Gołębnika - zarówno Gołębnika „starego”, czyli budynku przy Gołębiej 20, jak i całej pierzei tej ulicy, do gmachu pod numerem 14. Domy te, będące dziś siedzibą uniwersyteckiej polonistyki, znajdują się przecież na terenie średniowiecznej dzielnicy żydowskiej. Wprawdzie wcześniej, w XI/XII wieku, istniała tu osada, której ślady odnaleziono także na terenie „starego” Gołębnika, nie jest jednak pewne, kto ją zamieszkiwał. Wiadomo natomiast, że tereny te włączyła w obręb powstającego miasta akcja jego rozmierzania, przedsięwzięta wkrótce po lokacji w r. 1257. W okresie otaczania Krakowa murami, ok. r. 1300, obszar miasta na południu nieco się jeszcze powiększył. Był to właśnie rejon, w którym znajduje się dziś także Gołębnik. Zabudowa miejska zaczęła tu powstawać zapewne w czasach Władysława Łokietka, a w trójkącie zamkniętym ulicami Wiślną i Szewską, z centrum na ulicy Żydowskiej (Judengasse, platea Judeorum, obecnie św. Anny), osiadła - przed r. 1304 - obok ludności niemieckiej i polskiej także ludność żydowska.

            Wykopaliska, prowadzone w latach 2004-2005 na dziedzińcu budynku przy Gołębiej 20 przez Dariusza Niemca wykryły na zapleczu działki obecność drewnianych latryn z XIV wieku. Jeżeli były latryny - musiał być także dom. Ale do kogo dom ów należał - jest już dziś nie do ustalenia; siedziby chrześcijan i Żydów niczym się wtedy nie różniły. W tym czasie nasza ulica nazywała się Garncarską albo Ultima Vissle - Ostatnią Wiślną lub Ostatnią - tj. ostatnią ulicą w kierunku Wisły. Z biegiem lat wyodrębniła się tu część z przewagą chrześcijan (odcinek wschodni, między Bracką i Wiślną, zwany do XIX wieku Gołębią Wyższą) oraz część z przewagą Żydów (odcinek zachodni, od Wiślnej do murów - obecnych Plant - zwany do XIX wieku Gołębią Niższą). To na tym odcinku, w kierunku dzisiejszych gmachów Collegium Witkowskiego, Collegium Maius i Collegium Nowodworskiego, znajdowały się w XIV wieku budynki gminy żydowskiej, w tym dwie synagogi oraz przylegające do nich cmentarze. A być może właśnie w rejonie dzisiejszej Gołębiej ulokowany był żydowski szpital, szkoła i łaźnia. Częścią tej żydowskiej dzielnicy było miejsce, na którym stoi nasz Gołębnik.

            Domy na tym terenie były w XIV wieku w przeważającej mierze drewniane. Czasem miały one jednak murowane piwnice. Według Stanisława Sławińskiego dom stojący niegdyś w miejscu dzisiejszej Gołębiej 20 został wyposażony w taką piwnicę zapewne w XV wieku. Podobne piwnice zachowały się w całej niemal omawianej pierzei Gołębiej. Jednak z biegiem lat coraz częściej na tym obszarze murowano - i tak właśnie było w przypadku gmachów Szczepana Pęcherza przy Judengasse, które w r. 1400 wykupił Władysław Jagiełło, tworząc siedzibę dla Akademii Krakowskiej - Collegium Maius. Kiedy przy pobliskiej ulicy Ostatniej zaczęły powstawać bursy („Ubogich”, „Filozofów”, „Bogatych”, „Jerusalem”) kilkusetosobowa społeczność żydowska zaczęła być ze swych siedzib stopniowo wypierana. Ostatecznie po katastrofalnym pożarze Krakowa w nocy 29/30 czerwca 1494 doszło do pogromu. W r. 1495 król Jan Olbracht przesiedlił więc Żydów w miejsce spokojniejsze: na podkrakowski Kazimierz.

            Opuszczone siedziby w rejonie Akademii zaczęli w całości już zasiedlać chrześcijanie. Stało się tak również na ulicy Ostatniej - określonej w r. 1462 przez Jana Długosza jako „platea Columbarum” - ulica Gołębia.

Reviews about the book
0 reviews
Log in to add
Gołębnik. Polonistyka. Uniwersytet Jagielloński
Book
Not available
Notify about availability
By signing up, I accept GDPR and website regulations
Delivery
(from PLN 150 free!)
Delivery
InPost (parcel locker)
From 10.00 zł
Pocztex Point (pickup point)
From 10.00 zł
Pocztex 2.0 Courier
From 10.00 zł
Pocztex 2.0 Courier (cash on delivery)
From 15.00 zł
DPD Courier
From 12.00 zł
DPD Courier (cash on delivery)
From 17.00 zł
Pickup in person (Kraków, Żmujdzka 6B)
0.00 zł
Electronic shipping (e-books)
0.00 zł

From the same category

Tomasz Padło

Koniec Świata

Book
Book: Out of stock
E-book (pdf)
5,00 zł
Lowest price in last 30 days : 5.00 zł
24.09.2020
Book
-20%
33,60 zł
42,00 zł
Lowest price in last 30 days : 20.00 zł
E-book (epub, mobi, pdf)
25,00 zł
Lowest price in last 30 days : 25.00 zł
Loading...