format A4 - ekskluzywna wersja bestsellerowego "Jak czytać malarstwo "
CO ujawnia "obraz w obrazie", widoczny w "Liście miłosnym" Vermeera?
DLACZEGO cytryny były tak popularne we martwych naturach epoki renesansu?
DLACZEGO przedstawienie bogini Pax w obrazie Rubensie "Minerwa chroniąca Pax przed Marsem" uchodzi za wyjątkowe?
Znakomity podręcznik dla amatorów sztuki oraz bywalców muzeów! Prawdziwe znaczenie arcydzieł malarskich kryje się w bogactwie zastosowanych przez twórców symboli, tematów i motywów, które nierzadko umykają oku współczesnego widza. Brak szczegółowej wiedzy z zakresu mitologii greckiej, rzymskiej, folkloru oraz teologii chrześcijańskiej- tak żywych w umysłach dawnych twórców i ich publiczności- znacząco utrudnia interpretację zawartych w obrazach metafor i podtekstów. Książka Patricka de Ryncka kieruje uwagę czytelnika ku pozornie nieistotnym detalom obecnym w dziełach Giotta, Botticellego, El Greca, Michała Anioła, Vermeera i wielu innych. Zwięzłe, lecz konkretne objaśnienia znaczeń poszczególnych obrazów zostały uzupełnione o ponad 900 barwnych reprodukcji, umożliwiając zarówno interpretację, jak i podziwianie kanonu dzieł sztuki zachodniej.
recenzja książki:
Dziennik Polski
"Nareszcie udało się to, o czym wszyscy my, nieprofesjonalni miłośnicy sztuki, marzyliśmy w skrytości i ze wstydem. Oto do księgarń trafił elementarz dla tych, którzy chcą wiedzieć dużo o malarstwie, a bali się dotąd zapytać. Książka zbudowana jest jak zwyczajny przewodnik - zamiast jednak długiego i obszernego wstępu tłumaczącego metodologię i założenia pracy, od razu mamy do czynienia z przykładami ilustrującym sposób prowadzenia wykładu przez autora. Na poszczególnych stronach znalazły się więc reprodukcje ponad stu dzieł mistrzów włoskich, holenderskich, niemieckich i hiszpańskich. Obrazom towarzyszy tekst skrupulatnie komentujący poszczególne fragmnety obrazu. Autor, populatyzator wiedzy z zakresu kultury antycznej i malarstwa, z erudycją i konieczną w tym przypadku cierpliwością tłumaczy poszczególne zagadnienia i odniesienia. Odkrywa w ten sposób co widniało u stóp śpiącej Wens z obrazu Giorgioniego i Tycjana, zwraca uwagę na cień wbitego gwoździa na Mleczarce Johannesa Vermeera oraz na mocno zaznaczone, strzeliste konary drzew w Schadzce Jean-Honore Fragonarda...
Mnóstwo anegdot i zaskakujących komentarzy zamknął na prawie 400 stronach pięknie wydanego tomu - w Polsce nakładem krakowskiego Universitasu - Patrick de Rynck. Książka osiągnęła rekordowe jak na tak specjalistyczne wydawnictwo nakłady. Nie ma się zresztą czemu dziwić. Satysfakcja i pożytek z lektury - gwarantowane."
check_circle
check_circle