Seria MUZEOLOGIA. Teoria - praktyka - podręczniki. Tom 7
Wejściu do współczesnego muzeum coraz częściej towarzyszy oczekiwanie, iż obok realnych przedmiotów: dzieł sztuki, przedmiotów dokumentujących przeszłość (codzienność, technikę, naukę), artefaktów natury – znajdziemy dodane do nich „ rozszerzenia wyobraźni” – zrealizowane z użyciem technik wizualizacji, opatrzone komentarzem (multimedia), na który składają się dźwięki, obrazy ruchome i statyczne, a nierzadko też doznania sensoryczne (drżenie, falowanie). Nie jest już żadnym problemem z technicznego punktu widzenia, przeniesienie do muzeum wszelkich nowości technologicznych, które ogólnie nazywa się rzeczywistością wirtualną. Problemem pozostaje jednak odpowiedź na stawiane od wieków pytanie: jaką rolę w procesie edukacji ma relacja między realnością i wirtualnością, między obiektem muzealnym a jego wizualizowanym, wyobrażonym, wymyślonym odpowiednikiem; i jakie z tej relacji wynikają wnioski dla muzeów. Zbiór tekstów, który oddajemy do rąk czytelników, jest zapisem ważnej debaty na ten temat. Wzięli w niej udział specjaliści z różnych dziedzin; ich spojrzenie na ową relację między realnością i wirtualnością wnosi nowe wartości do trwającej dyskusji.
Prof. Dorota Folga-Januszewska
Książka pozwala zapoznać się z wybranymi zagadnieniami związanymi z tworzeniem muzeum wirtualnego, zaprojektowanego w celu wzmocnienia oddziaływania programów edukacji realizowanych w przestrzeni rzeczywistej, a także rozwijania i upowszechniania zasobów wiedzy, które są wiarygodne i związane z zakresem działania muzeum. Muzea aktywne podejmują trud interpretacji historii i swoich zbiorów w oparciu o rezultaty badań historyków i historyków sztuki. Muzeum wirtualne pozwala dzielić się wynikami badań naukowych, udostępniać zasoby ikonograficzne, filmy, artykuły popularnonaukowe i multimedialne prezentacje, ale także dobre praktyki edukacyjne. Tworzenie nowoczesnego programu komunikacji społecznej, łączenie historii i wyobraźni, współdziałanie badaczy, muzealnych edukatorów i redaktorów stron internetowych jest jednak dużym wyzwaniem. Katalog dobrych praktyk i metodologii zawartych w tej publikacji może pomóc instytucjom kultury w procesie wprowadzania zmian i realizacji nowych projektów. Zaawansowane technologie pozwalają także na promowanie treści służących kształceniu ustawicznemu w zakresie muzealnictwa, we współpracy z ośrodkami akademickimi i muzeami, które wypracowały takie modele. W tej publikacji skorzystano z doświadczeń Muzeum Pałacu w Wilanowie. Muzeum wirtualne nie może zastąpić wizyty w muzeum realnym, którego wartością są historyczne obiekty, wnętrza, dzieła sztuki, dokumenty. Wirtualne muzeum odpowiada za to na wyzwania współczesności, bowiem autentyczne i cenne zbiory polskich muzeów muszą pozostać elementem kultury europejskiej, o co trzeba intensywnie zabiegać. Tworzenie wirtualnego muzeum pomaga lepiej i efektywniej – ze społecznego punktu widzenia – wypełniać statutową misję instytucji kultury.
SPIS TREŚCI
Paweł Jaskanis - Myślenie otwarte jako metoda budowania instytucji muzealnej
Dorota Folga Januszewska - Zabawa czasem. Edukacja w muzeum rzeczywistym i wirtualnym.
Piotr Francuz - Jak ludzie oglądają obrazy. Perspektywa neuronauki poznawczej
Jacek Marciniak - Muzeum w Internecie: e-learning, multimedia i wortale informacyjne w promocji kultury i sztuki
Elżbieta Grygiel - W sieci muzeum opowieści
Piotr Górajec - Jak multimedialny przekaz wspiera edukację muzealną w przestrzeni rzeczywistej
Grażyna Czetwertyńska - Praca metodą projektową z wykorzystaniem zasobów wirtualnego muzeum
Sabina Kiełczewska - WWW czyli wortal wilanowski wita
Robert Sitnik, Eryk Bunsch - Trójwymiarowa dokumentacja dzieł sztuki przy użyciu precyzyjnego skanu 3D - rewolucja naukowa i estetyczna
Ryszard Kluszczyński - Od kontemplacji do uczestnictwa
check_circle
check_circle