
Publikacja przybliża osiągnięcia lwowskich nakładców i ich wkład do ogólnopolskiego dorobku wydawniczego drugiej połowy XIX i początku XX wieku. Przedstawia środowisko księgarzy-nakładców – najbardziej aktywne w zakresie finansowania wydawnictw, a także losy najważniejszych firm i ich właścicieli. Wydawcy ci, w dążeniu do rozwoju i utrzymania firmy na konkurencyjnym rynku galicyjskim, podejmowali nowatorskie rozwiązania organizacyjne, ale wchodzili również we wzajemne konflikty, niekiedy prowadzące do procesów. Ukazanie dokonań poszczególnych kategorii nakładców pozwala poznać nie tylko ich osiągnięcia, dokonywane wybory, ale też i kształt kompozycji graficznej edycji.
Autorka opiera się na źródłach rękopiśmiennych z lwowskich archiwów i bibliotek, które w istotny sposób poszerzają wiedzę o ludziach książki Lwowa doby autonomii galicyjskiej oraz warunkach ich działania. Uzupełniają je źródła drukowane, jak listy, wspomnienia, katalogi księgarskie i wydawnicze, sprawozdania, artykuły prasowe z epoki itp. Do tego dochodzi jeszcze obszerna literatura przedmiotu. Powstało w ten sposób interesujące opracowanie znacząco wzbogacające wiedzę o polskim ruchu wydawniczym w okresie zaborów i jego wkład w kulturę polską tej epoki.
Dr hab. Anna Gruca
SPIS TREŚCI
Maria Konopka – emerytowany pracownik naukowy Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa (obecnie – Instytut Nauk o Informacji) Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.
W kręgu jej zainteresowań badawczych pozostawała historia książki galicyjskiej w latach zaborów. Szczególną uwagę skupiała na polskim rynku wydawniczym Lwowa w drugiej połowie XIX i na początku XX wieku. Obecna publikacja, będąca podsumowaniem wieloletnich badań i poszukiwań, ukazuje wkład lwowskich nakładców w kulturę polską czasów autonomii galicyjskiej.
Słowo, obraz i dźwięk w Graduale de Sanctis ze zbiorów krakowskich karmelitów
Europa Środkowo-Wschodnia, Polska a Niemcy w Europie. Wybrane studia i eseje
Forma i znaczenie rytuału zikru we współczesnym Afganistanie na przykładzie chanqa Chejchane w Kabulu
Inne pojęcia estetyki
Dwa "misteria" romantyczne. Novalis - Słowacki
Wartości Wschodu i wartości Zachodu. Spotkania cywilizacji
„nie nieistnienie, które, zgódź się, nie istnieje”. Znaleźć dla niej nową mowę. 74 wiersze
Film japoński a kultura europejska. Obcość przezwyciężona?
Literatura i reklama w Niemczech
Literatura i reklama w Niemczech
Sto lat przekładów dla dzieci i młodzieży w Polsce. Francuska literatura dla młodych czytelników, jej polscy wydawcy i ich strategie (1918–2014)
Sieci wiedzy. Teoria zarządzania między nauką a praktyką
Autopowieść. Dyskurs autobiograficzny w prozie Kazimierza Brandysa
Jaga w matriksie. Legendy Polskie w epoce konwergencji
check_circle
check_circle