Temat, który podjęła Karolina Koprowska w swej książce, jest zarówno bardzo ważny – mentalnie, społecznie, historycznie – jak i trudny do obiektywnego, a jednocześnie zniuansowanego opisania oraz merytorycznie wyczerpującego opracowania (głównie z powodu szczupłości dostępnych świadectw, niepełnej wiedzy, konieczności wnioskowania z pośrednich form zapisu czy znaczących luk pamięciowych i nieobecności kluczowych wątków w zachowanych relacjach). W mojej ocenie wszystkie te wyzwania zostały w pracy odważnie podjęte, a problemy, które one niosą – rozwiązane, i to z pełnym merytorycznym, jak również etycznym, powodzeniem. Książka ta jest dojrzałym i cennym osiągnięciem badawczym.
Prof. dr hab. Ryszard Nycz
Książka Karoliny Koprowskiej jest próbą przyjrzenia się współczesnym relacjom polsko-żydowskim inaczej, niż zrobiliby to politolodzy czy historycy. Autorka rozprawy decyduje się na obserwację zjawisk należących do obszaru kultury: interesuje ją dyskurs afektywny i pozasymboliczny (kwestie przemilczeń, gestów, cielesnych odruchów). W ten sposób komplementarnie uzupełnia nowy i jeszcze daleki od wyczerpania ruch w badaniach nad przeszłością.
Dr hab. Roma Sendyka
Karolina Koprowska– doktorantka kulturoznawstwa w Katedrze Antropologii Literatury i Badań Kulturowych Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kierowniczka projektu badawczego „Miejsce urodzenia jako kategoria badań kulturowych. Migracje –tożsamość – pamięć” w ramach Diamentowego Grantu. Ukończyła filologię polską specjalności antropologiczno-kulturowej oraz judaistykę w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych UJ. Trzykrotna stypendystka Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Publikowała m.in. w „Tekstach Drugich”, „Wielogłosie” i „Ruchu Literackim”. Współautorka książki Szczekociny w opowieściach mieszkańców. Czasy przedwojenne i wojna (Szczekociny 2014), współredaktorka monografii Wieś: miejsce, doświadczenie, opowieść (Kraków 2016) i „jak burgund pod światło...” szkice o Zuzannie Ginczance (Kraków 2018). Redaktorka naczelna czasopisma naukowego „Polisemia”.
Postać - człowiek - charakter. Modernistyczna personologia w twórczości Zofii Nałkowskiej
Złotnik i śpiewak. Poezja Leopolda Staffa i Bolesława Leśmiana w kręgu modernizmu
"Historia zamącana autobiografią". Zagadnienie tożsamości narracyjnej w odniesieniu do powojennej liryki Aleksandra Wata
Feministyczna krytyka literatury w Polsce po 1989 roku. Tekst, dyskurs, poznanie z odmiennej perspektywy
Korespondent Witkacy
Józef Jarema w międzywojennym teatrze awangardowym Cricot (1)
Pod grą. Jak dziś znaczą wiersze, poetki i poeci
Szukanie dotyku. Problematyka ciała w polskiej poezji współczesnej
Oblicza miejsca. Topiczne i atopiczne wyobrażenia przestrzeni w poezji Juliana Przybosia
Szczęśliwe winy teolingwizmu. Polska poezja po roku 1968 w perspektywie postsekularnej
Krytyka dziewiętnastowiecznego rozumu. Źródła i konteksty "Pałuby" Karola Irzykowskiego
W poszukiwaniu rzeczywistości. Mediacyjna rola fotografii we współczesnej prozie polskiej
Mors immatura. Dziecko i śmierć w literaturze i kulturze drugiej połowy XIX i w początkach XX wieku (na tle europejskim)
Krakowskie silvae rerum. Szkice o ludziach
Cudowne ocalenie. Wspomnienie o przetrwaniu Zagłady
Sąd. "Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga / Judgment. "The Last Judgment" by Hans Memling
Nazistowska rewolucja kulturalna
Pińskie błota. Natura, wiedza i polityka na polskim Polesiu do 1945 roku, wyd. II popr.
Hirszfeldowie. Zrozumieć krew, wyd. II poprawione
check_circle
check_circle