Słownik zawiera ponad 50 000 haseł. Zasadniczo koncentruje się na terminologii politycznej XIX i XX wieku, aczkolwiek czytelnik znajdzie w nim również hasła z epok wcześniejszych, a także wyrażenia, które charakteryzują współczesną rzeczywistość polityczną Polski i Włoch. W większości są to neologizmy, terminy powstałe w ostatnich latach, które nie występują w tradycyjnych słownikach włosko-polskich. Oprócz haseł, zwrotów i wyrażeń typowo politycznych, znalazły się w nim również terminy oraz zwroty ze słownictwa wywodzącego się z dziedziny prawa i administracji, a także ekonomii, socjologii i filozofii. Na końcu umieszczono skróty nazw najważniejszych organizacji, instytucji, a także nazwy głównych sił politycznych zarówno włoskich, jak i polskich. Dzięki temu słownik może być przydatny nie tylko dla politologów, socjologów, publicystów i tłumaczy, ale także dla wszystkich tych, którzy interesują się językiem, kulturą, historią oraz polityką Włoch.
– ponad 50 000 haseł
– bogaty materiał leksykograficzny pojawiający się w Polsce po raz pierwszy
– kompletna terminologia współczesnego włoskiego języka politycznego z uwzględnieniem neologizmów
– hasła z zakresu prawa i administracji, ekonomii, filozofii i socjologii
– niezastąpiona pomoc dla studentów oraz wszystkich interesujących się językiem, kulturą, historią i polityką Włoch
– w wydaniu książkowym oraz w formie e-booka
PREFAZIONE
PRZEDMOWA
INTRODUZIONE
I. Alcune caratteristiche del linguaggio politico italiano
II. Breve storia del linguaggio politico italiano
III. Principi della stesura del Dizionario
WPROWADZENIE
I. Ogólna charakterystyka włoskiego języka politycznego
II. Historia włoskiego języka politycznego w zarysie
III. Zasady opracowania Słownika
ABBREVIAZIONI E SEGNI CONVENZIONALI USATI NEL DIZIONARIO / SKRÓTY OBJAŚNIAJĄCE I ZNAKI UMOWNE STOSOWANE W SŁOWNIKU
BIBLIOGRAFIA / BIBLIOGRAFIA
DIZIONARIO A–Z / HASŁA W PORZĄDKU ALFABETYCZNYM A–Z
SIGLE E ABBREVIAZIONI / SKRÓTY I SKRÓTOWCE
ISTITUZIONI E OGRANIZZAZIONI ITALIANE / INSTYTUCJE I ORGANIZACJE WŁOSKIE
ISTITUZIONI E OGRANIZZAZIONI POLACCHE / INSTYTUCJE I ORGANIZACJE POLSKIE
SIGLE DELLE PIU’ IMPORTANTI ISTITUZIONI, OGRANIZZAZIONI E TRATTATI INTERNAZIONALI / SKRÓTY NAZW NAJWAŻNIEJSZYCH INSTYTUCJI, ORGANIZACJI I TRAKTATÓW
MIĘDZYNARODOWYCH
PRINCIPALI PARTITI E COALIZIONI POLITICHE ITALIANE (FINO AL 2017) / GŁÓWNE WŁOSKIE PARTIE I KOALICJE POLITYCZNE (DO 2017 ROKU)
PRINCIPALI FORZE POLITICHE POLACCHE (FINO AL 2017) / GŁÓWNE SIŁY POLSKIEJ SCENY POLITYCZNEJ (DO 2017 ROKU)
PRINCIPALI GRUPPI E PARTITI POLITICI EUROPEI / NAJWAŻNIEJSZE GRUPY I PARTIE POLITYCZNE NA POZIOMIE EUROPEJSKIM
SUDDIVISIONI DELLA POLONIA / PODZIAŁ AMINISTRACYJNY POLSKI
REGIONI ITALIANE / REGIONY WŁOCH
Joanna Sondel-Cedarmas
Dr hab. Joanna Sondel-Cedarmas –adiunkt, kierownik Zakładu Polityki i Kultury Krajów Śródziemnomorskich w Instytucie Europeistyki UJ. Absolwentka filologii włoskiej UJ (1999 r.) oraz Facoltà di Lingue e Letterature Straniere Uniwersytetu w Udine (2004 r.). W 2005 roku w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce, a w 2014 r. decyzją Rady Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ – stopień doktora habilitowanego nauk społecznych w zakresie nauk o polityce. Specjalizuje się w problematyce myśli i kultury politycznej współczesnych Włoch oraz innych krajów romańskich, polsko-włoskich związków kulturowych w XIX i XX wieku, a także systemów i doktryn antydemokratycznych XX w. (ze szczególnym uwzględnieniem włoskiego faszyzmu oraz nacjonalizmu). Tym tematom poświęciła dwie monografie – Gabriele D'Annunzio. U źródeł ideologicznych włoskiego faszyzmu (Universitas, Kraków 2008) oraz Nacjonalizm włoski. Geneza i ewolucja doktryny politycznej (1896–1923) (Księgarnia Akademicka, Kraków 2013), jak równieższereg artykułów opublikowanych w pracach zbiorowych i czasopismach naukowych w języku polskim, włoskim oraz angielskim.