To tak jakbyśmy wzięli do ręki kredkę i w ciszy, spokojnie, rysowali regularną falę. Kiedy nagle zadzwoni telefon, nasza ręka zadrży, a ostatnie pociągnięcie kredki wyjdzie ostre i niepasujące do reszty. W ten sposób działa nasz mózg, gdy odczuwamy silne bóle głowy, spowodowane czasem zwykłym uderzeniem, a niekiedy poważną chorobą. Tymi zagadnieniami zajmował się właśnie Adolf Beck.
(fragment z książki)
W dzieciństwie pragnęłam mieć zaczarowany ołówek i móc narysować wszystko, o czym zamarzę. Piotruś i Pimpek poruszali moją wyobraźnię, ale po każdym odcinku czułam rozczarowanie, bo w realnym świecie tak naprawdę wszystko trzeba zdobyć samemu. Wtedy jeszcze nie wiedziałam, że każdy z nas ma w ręku zaczarowany ołówek i może nim naszkicować swoje życie. Tylko musi się postarać.
Odkrywca fal mózgowych, twórczyni znanego na całym świecie imperium kosmetycznego, doktor od „klawych” leków, genialny archeolog, czy twórca pierwszej ręcznej kamery: każdy z nich użył własnego zaczarowanego ołówka i mimo przeszkód narysował swoją przyszłość. Jak? Grubą kreską wybitnych dokonań.
Postanowiłam więc opowiedzieć o tych (nie) zwykłych bohaterach dzieciom: interesująco, zabawnie, czasem zaskakująco. Poruszyć ich wyobraźnię i pomóc im odnaleźć zaczarowane ołówki – ukryte w kieszeniach, szufladach i szafach, a czasem za łóżkiem, czy pod poduszką. By mogły użyć ich w przyszłości. W trakcie poszukiwań wystarczy im w zastępstwie kolorowa kredka, za pomocą której ożywią rozmaitymi barwami postaci z kart niniejszej książki.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
Patronat:
-
Badacz fal mózgowych. Opowieść o Adolfie Becku
-
Jak narodził się rock’n’roll. Opowieść o Leonardzie Chessie
-
Antoine de Paris. Opowieść o Antonim Cierplikowskim
-
W królestwie pomidora. Opowieść o Stanisławie Fenrychu
-
Jak polski naukowiec odkrył witaminy. Opowieść o Kazimierzu Funku
-
Tuwim w spódnicy. Opowieść o Zuzannie Ginczance
-
Piechotą po sukces. Opowieść o Samuelu Goldwynie
-
Lwica polskiego kina. Opowieść o Marii Hirszbein
-
Doktor od czystej koszuli. Opowieść o Marcinie Kacprzaku
-
„Powiedz coś klawego”. Opowieść o Henryku Klawem
-
Polski Indiana Jones. Opowieść o Kazimierzu Michałowskim
-
Genialny konstruktor. Opowieść o Rudolfie Modrzejewskim
-
Człowiek-ptak. Opowieść o Wacławie Niżyńskim
-
Posełka, poślica, marszałkini. Opowieść o Janinie Omańkowskiej
-
Trzeci brat Lumière. Opowieść o Kazimierzu Prószyńskim
-
Cesarzowa piękna. Opowieść o Helenie Rubinstein
-
Kefirowe imperium. Opowieść o Klaudii Sigalin
-
Doktor mający nadzieję. Opowieść o Ludwiku Zamenhofie
-
Od morza do Tatr. Opowieść o Mariuszu Zaruskim
-
Kamizelka odporna na kule. Opowieść o Kazimierzu Żegleniu
POSŁOWIE
BIBLIOGRAFIA
Monika Kassner
Monika Kassner - historyczka i polonistka, działaczka społeczna, czynna nauczycielka; autorka przygodowej książki dla dzieci Zaginione perły księżnej Daisy oraz popularnonaukowej Ludzie, których powinieneś znać bo zmienili świat, kryminałów retro, jak również licznych artykułów historycznych. Wyróżniona w konkursie na Jednoaktówkę po śląsku; nagrodzona za działalność społeczną srebrną odznaką honorową przyznaną przez sejmik województwa śląskiego. Pasjonuje się historią angielskiego średniowiecza i Górnego Śląska.