Podróż bez celu to trzecia powieść autorstwa Fryderyka hrabiego Skarbka wydana w latach 1824–1825, a wznawiana tylko raz, w 1840 r. Niniejsza edycja została przygotowana z myślą o przywróceniu czytelnikowi tego wartościowego i niesłusznie zapomnianego utworu. Chętnym pozwoli ona wybrać się wraz z profesorem ekonomii w literacką podróż na Śląsk i do Saksonii, przypatrzeć się XIX-wiecznemu światu niejako od środka, przez pryzmat spojrzenia pana narratora, po trosze sentymentalnego kochanka, wielbiciela prozy Laurence’a Sterne’a, przede wszystkim jednak społecznika zatroskanego losem współczesnych mu ludzi i dbającego o jak najlepszą drogę rozwoju dla swojej ojczyzny. Wędrówkę tę umili niebanalny humor oraz ciekawe przemyślenia, które w większości po upływie dokładnie dwustu lat pozostają ujmująco aktualne.
Edycja Podróży bez celu Fryderyka Skarbka to przedsięwzięcie z wielu powodów zasługujące na uwagę. Mówimy tutaj o jednym z najważniejszych polskich prozaików nie tylko doby późnego oświecenia, ale całego okresu poprzedzającego w naszym powieściopisarstwie nastanie tzw. dojrzałego realizmu, a więc czas przypadający na drugą połowę XIX w. Mimo takiego usytuowania twórczości w procesie ewolucji rodzimej prozy fikcjonalnej, Skarbek pozostaje współcześnie autorem właściwie nieznanym, będąc rozpoznawalnym głównie w kręgu polonistycznym – by nie powiedzieć, że wyłącznie wśród historyków literatury.
dr hab. Grzegorz Zając, prof. UJ
To niewątpliwie próba zasługująca na uwagę środowiska naukowego, potwierdzona nie tylko dużą pieczołowitością i erudycją autorki, ale także znakomitym opanowaniem warsztatu pracy, nieprzeciętną wiedzą z zakresu historii literatury dawnej, umiejętnością krytycznej selekcji opracowań i dystansu do zawartych w nich tez, a nadto godną podziwu skrupulatnością przy analizie samego dzieła.
prof. zw. dr hab. Albert Gorzkowski
Olga Radziszewska – absolwentka filologii polskiej i edytorstwa na Wydziale Polonistyki UJ (2018), laureatka stypendium im. S. Pyjasa (2019), koordynatorka projektów programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych”: Wiśniowsko godka (2017, 2018) oraz Na Przykopie i Zaborku (2019), doktorantka Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych UJ. Zajmuje się analizą leksyki i przygotowaniem elektronicznego korpusu powieści polskiej lat 1800–1830.
KROK W KROK ZA PANEM NARRATOREM. O PODRÓŻY BEZ CELU I JEJ AUTORZE
Uwagi wstępne
O autorze tej „książeczki”
Wiadomości biograficzne
Twórczość hrabiego Skarbka
Drogami Sterne’a. Inspiracja a cechy narracji
Czułe serca w świecie rozsądku. Dyskusja z nurtem sentymentalnym
Pamięć zdarzeń i osób. Kiedy, gdzie i z kim spotkał się pan narrator
O celu powziętej podroży
PODRÓŻ BEZ CELU
TOM PIERWSZY
Wigilia wyjazdu
Piękność
Przyjaciel
Aktorowie
Granica
Ziomkowie i cudzoziemcy
Pogoń
Okno
Mniemany ojciec
Mopsik
Feralis
Kupiec
Polskie tańce
Powieść Ernestyny
Mądry Polak po szkodzie
TOM DRUGI
Pijak
Dziurka do klucza
Most
Rękopism
Statek
Ach, jak to po niemiecku!
Cytacyja
Podroż podziemna
Żebrak
Zamysły małżeństwa
Rozdział ostatni
NOTA EDYTORSKA
Dotychczasowe edycje
Zasady wydania
Tabela różnic pomiędzy kolejnymi wydaniami powieści
BIBLIOGRAFIA
Literatura podmiotu
Literatura przedmiotu
INDEKS OSÓB
INDEKS NAZW MIEJSCOWYCH
INDEKS POSTACI POWIEŚCIOWYCH
check_circle
check_circle