Seria Re-trans-misje
W stronę krytycznej nowoczesności to na polskim gruncie ukrainoznawczym dzieło pionierskie, zapełniające jedną z najdotkliwszych luk badawczych. Z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, że recenzowany tom, stanowiący pierwszą część projektowej trylogii, wejdzie na stałe do polskiego czytelniczego kanonu. Co więcej, uważam, że jest to lektura obowiązkowa dla wszystkich tych, którzy pragną dogłębnie poznać istotę specyfiki naszego obszaru geokulturowego.
prof. dr hab. Agnieszka Matusiak
Była zbyt mądra, by nadawać jakąkolwiek wagę i znaczenie wartościom, które poprzednie pokolenia uważały za ustalone reguły, pryncypia, normy i zasady moralne. Dla Zyny nie było nic zakazanego, niedozwolonego, niemożliwego lub nieosiągalnego. (…). Mówiła tak, jakby chciała zniszczyć wszystko, co dla innych było nietykalnym i nienaruszalnym.
Dziewczyna z misiem. Nieprawdopodobne historie
[Doktor Serafikus] mimo całej swojej ociężałej, masywnej przysadzistości zdawał się abstrakcją i fikcją. Jakby naprawdę nie był człowiekiem, tylko ponurym gnomem, mieszkającym w tajnych lochach, głuchych, splątanych przejściach podziemnych, odludnych samotnych jaskiniach i który nie przywykł do wychodzenia między ludzi i radowania się na widok słońca. Miał w sobie coś z homunkulusa, kolby, laboratorium, z legendy o Fauście, z teorii Plancka, z chimer, iluzji, schematów i wzorów .
Doktor Serafikus
Zaczynać i nie kończyć. Projektować i nie realizować. Dokładać ogromnych wysiłków, bez miary naprężać mięśnie, doprowadzać napięcie mięśni do granicy katastrofy i nie zwyciężać. (…) Czuję wewnętrzny lęk. Strach, taki jak u człowieka stojącego na skraju przepaści, ogarnia mnie. Dreszcz przebiega po plecach. Lodowacieją ostygłe czubki palców, które leżą nieruchomo, trzymając graniasty słupek, nagrzany w słońcu. Myślę: – Za rewolucji rozstrzeliwano k l a s y. Może należało rozstrzeliwać psychologię?
Bez gruntu
Seria: Re-trans-misje
Seria wydawnicza TAiWPN Universitas poświęcona jest interdyscyplinarnej refleksji nad kulturą ukraińską pod kątem transformacji dyskursów nowoczesności. Celem serii jest zrozumienie kodów, wyobrażeń, narracji oraz ich reemisji historycznych kształtujących Ukrainę (po)nowoczesną wraz z jej kulturowym otoczeniem.
Zespół redakcyjny
Katarzyna Glinianowicz, Paweł Krupa
W przygotowaniu:
Wiktor Petrow, W stronę krytycznej nowoczesności, tom II
WSTĘP
Wiktor Petrow. Kwestionariusz (wielo)osobowy 1894–1921
Dziewczyna z misiem, albo seks, przemoc i rewolucja
Doktor Serafikus, albo Faust płynnej nowoczesności
Bez gruntu, albo pochwała niezakorzenienia
Bibliografia adnotowana dzieł Wiktora Petrowa
POWIEŚCI WIKTORA PETROWA
Dziewczyna z misiem. Nieprawdopodobne historie
Doktor Serafikus
Bez gruntu
INDEKS OSOBOWY
check_circle
check_circle