Przez pryzmat miłości. O pisarstwie Marii Kuncewiczowej
Kupujesz u wydawcy
Szybka wysyłka
Bezpieczne transakcje

Monografia Przez pryzmat miłości. O pisarstwie Marii Kuncewiczowej jest odpowiedzią na potrzebę przypomnienia twórczości tej niezwykłej pisarki, której teksty po niemal stu latach nie straciły na aktualności. Jest ona także doskonałym wstępem do poszerzania refleksji nad książkami Kuncewiczowej z zastosowaniem współczesnego aparatu badawczego. W monografii opracowano tylko kilka spośród licznych dzieł pisarki: skandaliczne Przymierze z dzieckiem, opisujące budowanie relacji pomiędzy matką a potomkiem, trawestującego mit arturiański Tristana 1946, kanoniczną już Cudzoziemkę, czyli pierwszą powieść psychologiczną w Polsce, w dodatku napisaną z perspektywy kobiety, wyjątkowy dyptyk biograficzny, na który składają się Natura i Fantomy, a także pełne rozważań o miłości, starzeniu się i śmierci Listy do Jerzego. Książka ta jest przeznaczona dla każdego czytelnika, który chce zgłębić twórczość Kuncewiczowej, szczególnie z perspektywy współczesnego odbiorcy.

Interesujące, iż Barbara Szymczak-Maciejczyk obrała twórczość nieco zapomnianej już Marii Kuncewiczowej jako przedmiot badań. Autorka kontekstem swych rozważań uczyniła opracowania o charakterze interdyscyplinarnym, co pozwoliło jej ukazać pisarkę m.in. jako prekursorkę współczesnego dyskursu dotyczącego biologicznego aspektu macierzyństwa czy wpływu migracji na zdrowie. Warto też sprawdzić, co dla nowego pokolenia badaczy jest ważne w twórczości autorki Cudzoziemki, a niniejsza monografia stwarza ku temu doskonałą okazję.

prof. nadzw. UJD dr hab. Barbara Szargot

Barbara Szymczak-Maciejczyk (ur. 1989) – doktor literaturoznawstwa, absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Autorka rozdziałów w monografiach wieloautorskich oraz artykułów opublikowanych m.in. w czasopismach „Świat i Słowo”, „Colloquia Litteraria”, „Zeszyty Prasoznawcze”, „Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis. Studia Poetica”. Współredaktorka wieloautorskich tomów tematycznych i redaktorka czasopism naukowych. Obecnie badawczo zajmuje się głównie literaturą i kulturą popularną oraz prozą kobiecą.

Życie i twórczość Marii Kuncewiczowej – autobiograficzny projekt totalny

Pisanie (z) pamięci – autobiografizm w dziełach Marii Kuncewiczowej

Prawda o samotności czy prawda o miłości?

Teatr uczuć lub opowieść o trudnej miłości

O miłości i samotności. Rzecz o Cudzoziemce

Maria Kuncewiczowa na obczyźnie. Między alienacją a niezrozumieniem

„Ty milczysz, niewidzialny Jerzy”. Samotność po utracie miłości