NAGRODA HISTORYCZNA POLITYKI 2019 - NAJLEPSZY DEBIUT
NAGRODA HISTORYCZNA m.st. WARSZAWY im. Kazimierza Moczarskiego 2019 - WYRÓŻNIENIE
Monografia Olgi Linkiewicz została oparta na długoletnich, niezwykle rzetelnych i wnikliwych badaniach. Prezentuje spójną, logiczną, dobrze uzasadnioną argumentację. Ma także bardzo dobrze przemyślaną konstrukcję i jest świetnie napisana. W moim przekonaniu książka stanie się pozycją obowiązkową dla badaczy procesów narodotwórczych i kultur pogranicza. Będzie również ważnym punktem odniesienia dla badaczy szukających odpowiedzi na pytanie, jak uprawiać i pisać historię antropologiczną/antropologię historyczną.
dr hab. Anna Engelking
Praca swą oddolną perspektywą każe skorygować, a niekiedy nawet odrzucić sądy tych wszystkich historyków, którzy kwestie narodowościowe II Rzeczypospolitej badali przez pryzmat akt urzędów centralnych czy partii politycznych. Przedstawia możliwości płynące z powiązania warsztatu historyka i etnologa: elementy tego ostatniego widać zarówno w antropologicznym odczytaniu źródeł archiwalnych i drukowanych, jak i w szerokim użyciu wywiadów jako źródeł wywołanych. Książka powinna się przyczynić do zmiany optyki historyków w spojrzeniu na problematykę konfliktu etnicznego na szczeblu lokalnym.
prof. dr hab. Maciej Janowski
Olga Linkiewicz – absolwentka Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego, adiunkt w Instytucie Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN. Jest laureatką Nagród Naukowych tygodnika „Polityka” (2010) i stypendystką Polsko-Amerykańskiej Fundacji Fulbrighta (2012–2013). Zajmuje się historią najnowszą Europy Wschodniej, pamięcią w społecznościach lokalnych i społeczną historią wiedzy.
Tematy (nie)opisane
Niemcy, Rosja i racja stanu. Wybór pism 1926-1939
Rzeczpospolita Krakowska, jej lata i ludzie
Benefis Prezydenta
Dzieje głupoty w Polsce. Pamflety dziejopisarskie
Humanistyka w czasach antropocenu
Miasto i polityka
Owoce zatrutego drzewa
Walczyć z tą epoką. O faszyzmie i humanizmie
Wojny domowe. Dwie i pół
Hetman Piotr Doroszenko a Polska
Dekonstrukcja, polityka i performatyka
Zarys dziejów gospodarczych świata
Historia Polski od 11 listopada 1918 do 17 września 1939
Dreaming with the Mountains. Maya Spirituality and Sacred Landscapes in the Ixil Region of Guatemala
Utopia na ludzką miarę. Cyniczne wprowadzenie do estetyki relacyjnej
check_circle
check_circle