PISMA WYBRANE STANISŁAWA CATA-MACKIEWICZA
"Albo wojna skończy się rozbiciem Niemiec przez Anglię i Amerykę przedtem nim wojska sowieckie zajmą terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. – W tym wypadku możemy liczyć na odzyskanie niepodległości. Albo wojna się skończy dla nas za późno, to znaczy już po wkroczeniu wojsk sowieckich na nasze terytorium i po okupacji przez Sowiety Polski w części, lub w całości. W tym wypadku nie można liczyć na to, aby zwycięskie wojska sowieckie grzecznie ustąpiły nam miejsca.
Wtedy będzie… koniec.
Prawda to brutalna i straszliwa, ale prawda, a tylko głupie dzieci odpędzają prawdę machaniem rączek i krzykiem."
Stanisław Cat-Mackiewicz
Cała nasza polityka podczas drugiej wojny – a więc w godzinie największej próby – oparta była na śmiesznych, dziecięcych wręcz iluzjach. Lata 1939–1945 są okresem całkowitego uwiądu polskiego myślenia politycznego. Ludzie, którym przyszło dzierżyć w rękach ster spraw polskich, całkowicie zatracili poczucie racji stanu. Zamiast oprzeć się na realnych przesłankach, kierowali się mrzonkami i chciejstwem. Byli jednak Polacy, którzy obronili wówczas nasz honor (...) ludzie myślący realnie, rozumiejący, gdzie leży interes naszego państwa. Nie wysłuchano ich, ale byli. Jednym z czołowych przedstawicieli tej grupy był bez wątpienia Stanisław Cat-Mackiewicz. Mistrz mojego politycznego myślenia.
Piotr Zychowicz
Od wydawcy
W latach 1941–1946 Mackiewicz opublikował ponad 40 broszur. Po kilkuletniej przerwie (przypadającej na okres, w którym redagował tygodnik „Lwów i Wilno”) ukazało się jeszcze kilka; ostatnia w roku 1956, na miesiąc przed powrotem Mackiewicza do kraju.
Na potrzeby niniejszej edycji zostały one podzielone na pięć tomów. Pierwszy z nich, Trzylecie, obejmuje broszury wydane w latach 1941–1942, drugi, Albo-albo, te wydane w 1943, Nie! – broszury z 1944, Lady Makbet myje ręce – broszury z lat 1945–1946, wreszcie broszury z lat 1951–1956 opublikowane zostaną w tomie Od małego Bergu do wielkiego Bergu.
Ze względów kompozycyjnych zdecydowano o wprowadzeniu dwóch wyjątków od zasad tego podziału. Zamykająca okres „oczekiwania” na wkroczenie Armii Czerwonej na teren Rzeczypospolitej broszura 4 stycznia 1944 roku została przesunięta do tomu Albo-albo, natomiast otwierającą nowy okres dziejów politycznych emigracji (po dymisji Stanisława Mikołajczyka i powołaniu gabinetu Tomasza Arciszewskiego) broszurę Nowy rząd z grudnia 1944 zamieszczamy jako pierwszą w tomie Lady Makbet myje ręce.
Z różnych przyczyn trzy broszury nie zostaną opublikowane w ramach Pism wybranych Cata-Mackiewicza. Przede wszystkim zabraknie skonfiskowanej w całości przez rząd brytyjski w 1942 roku Sprawy Arleta, w której Mackiewicz poruszał między innymi kwestię polskich oficerów zaginionych w ZSRR. Zawartość tej broszury sam autor omawia w artykule Cenzura angielska a Katyń [„Dziennik Związkowy” (Detroit) 1952, nr 292].
Poza tym Mackiewicz w latach 1945–1946 wydał trzy broszury w języku angielskim, spośród których jedna, Nuremberg and After – znajdzie się w tomie Lady Makbet myje ręce. Pozostałe dwie: Britain and Poland in October 1945 (Londyn 1945) oraz Lies, Trials, Atomic Bomb (wydana wspólnie z Frederickiem A. Voigtem i Stanisławem Strońskim, Bombay 1946), zawierają tłumaczenia tekstów zamieszczanych uprzednio w broszurach Lady Makbet myje ręce oraz List filozoficzny, w związku z czym zrezygnowano z ich powtarzania.
Patroni medialni
Kryzys rządu
List generała Sosnkowskiego
Dzieło mistrza chwali
Wyjście z kryzysu
Konstytucja
Rozkaz dzienny i mowa w Toronto
Program na przyszłość
Ostracyzm
Watykan
Program „NEP-u”
Powrót Kota
Wobec Anglii
Powrót Kota
Odczyt Tadeusza Bieleckiego
Przesady i przerosty
Notatki polemiczne
Nabożeństwo w bocznej kaplicy
Nowe książki
Na marginesie emigracji
Klucz do Piłsudskiego
Dymy Smoleńska
Groby w Smoleńsku
Komunikat dodatkowy
O propagandę w Ameryce
Sprostowanie nader istotne
Rząd, prasa, propaganda
Deprawacja
Nowe książki
Na marginesie ukończonej korekty
Po zgonie śp. gen. Sikorskiego i upadku Mussoliniego
Świętej pamięci generał Władysław Sikorski
System Sikorskiego bez Sikorskiego
Listek figowy
Teatrzyk kukiełek partyjnych
„Wiadomości” o Kluczu do Piłsudskiego
Notatki polemiczne
Nowe książki
Upadek Mussoliniego
Z ziemi włoskiej
Przedtem
Z ziemi włoskiej
Generał Sosnkowski
Ala w krainie czarów
Minister Mikołajczyk musi ustąpić
W odpowiedzi p. Strońskiemu
Nowe książki
„Walka”
Notatki polemiczne
List majora Adama Grabca
Ziemie Północno-Wschodnie
Niemiecki prorosyjski Badoglio
Albo-albo. Po konferencji moskiewskiej
Wrzesień dyplomatyczny
Po konferencji moskiewskiej
O zatajonym dokumencie
Emigracja, wygnańcy, kraj
Albo-albo
Notatki polemiczne
List do redakcji
4 stycznia 1944 roku
4 stycznia 1944 roku
Deklaracja rządowa z piątego stycznia 1944 roku
Punkt 6 deklaracji czterech państw na konferencji moskiewskiej
Fałszowanie rzeczywistości
Albo-albo
Zbyt daleko w głąb Europy
Układ sowiecko-czeski
Wojny domowe obezwładnią Europę
Rzeczy godne napiętnowania
Antecedencje
Nowe książki
List do redakcji
Indeks nazwisk
check_circle
check_circle