Podmiotowość i historia w filozofii społecznej Hegla, Marksa i Adorna
Podmiotowość i historia w filozofii społecznej Hegla, Marksa i Adorna
ISBN
978-83-242-3011-2
ISBN E-book
978-83-242-2890-4
Rok wydania
2016
Premiera
2016-09-08
Książka
-20%
33,52 zł
41,90 zł
E-book (epub, mobi, pdf)
17,14 zł
Kupujesz u wydawcy
Szybka wysyłka
Bezpieczne transakcje

Książka przedstawia jeden z najbardziej fundamentalnych projektów filozoficznych nowoczesności – projekt podmiotowości – w trzech różnych odsłonach, jakie znajdujemy w myśli Hegla, Marksa i Adorna. W każdym z tych trzech „momentów” pierwszoplanowe pozostaje pytanie o relację podmiotu i historii. Z tej perspektywy myśl Hegla można potraktować jako diagnozę dziejotwórczej podmiotowości i jednocześnie podmiototwórczej historii. Heglowskie rozpoznanie podmiotowego sprawstwa może więc uchodzić za przesłankę zwrotu do praktyki – co dokona  się w dziele Marksa. Zarazem, choć Marks przedstawi wiele ciekawych narzędzi do myślenia o historii, problematyczny pozostaje status Marksowskiego podmiotu. Historyczna procesualność, ekonomiczny mechanizm wyobcowania i widmo ideologii nie muszą jednak wprost prowadzić do wniosku, że historia jest „procesem bez podmiotu”, jak chciał tego Althusser. Równie dobrze można wszak mówić o „procesie jeszcze bez podmiotu”, a upodmiotowienie historii traktować jako historyczną szansę czy zadanie. Myśl Adorna stanowi na tym tle istotny punkt odniesienia dla omawianej tradycji. Konfrontacja problematyki podmiotowości i myślenia o historii z dziejowymi burzami XX stulecia prowadzi frankfurtczyka do specyficznie pojętej „nie-rezygnacji”. Oprócz tytułowej problematyki książka porusza też inne, ważne dla omawianych myślicieli wątki, a wśród nich na pierwszy plan wysuwa się zagadnienie odmiennego w każdym wypadku modelu dialektyki. Nie brak też odniesień do autorów znaczących interpretacji – takich jak Lukács, Kojève czy Althusser. 

 

Aleksander Zbrzezny – (ur. 1979) doktor filozofii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Adiunkt w Katedrze Historii Sztuki i Teorii Kultury Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną ASP w Warszawie. Zajmuje się filozofią społeczną i teorią mediów. Publikował m.in. w „Etyce”, „Edukacji filozoficznej”, „Nowej Krytyce” i „Przeglądzie Filozoficznym – Nowej Serii”. Członek Ośrodka Badań Filozoficznych.

Aleksander Zbrzezny

Aleksander Zbrzezny (ur. 1979) – doktor filozofii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Adiunkt w Międzywydziałowej Katedrze Historii i Teorii Sztuki ASP w Warszawie. Autor książki Podmiotowość i historia w filozofii społecznej Hegla, Marksa i Adorna (Kraków 2016). Publikował m.in. w EtycePrzeglądzie Filozoficzno-Literackim, Przeglądzie Filozoficznym – Nowej SeriiNowej Krytyce. Członek Ośrodka Badań Filozoficznych.

Opinie o książce
0 opinie
Zaloguj się, aby dodać opinię
Podmiotowość i historia w filozofii społecznej Hegla, Marksa i Adorna
Książka
-20%
33,52 zł
41,90 zł
E-book (epub, mobi, pdf)
17,14 zł
Dostawa
Dostawa
InPost (paczkomat)
od 10.00 zł
Pocztex Punkt (punkt odbioru)
od 10.00 zł
Pocztex 2.0 Kurier
od 10.00 zł
Pocztex 2.0 Kurier (pobranie)
od 15.00 zł
DPD Kurier
od 12.00 zł
DPD Kurier (pobranie)
od 17.00 zł
Odbiór osobisty (Kraków, Żmujdzka 6B)
0.00 zł
Wysyłka elektroniczna (e-booki)
0.00 zł

Z tej samej kategorii

Hanna Buczyńska-Garewicz

Człowiek wobec losu

Książka
Książka: Brak w magazynie
E-book (pdf)
13,33 zł
Loading...