Budowanie na obcej ziemi
Budowanie na obcej ziemi
ISBN
978-83-242-3047-1
Rok wydania
2016
Premiera
2016-10-30
Liczba stron
280
Format
B5
Oprawa
miękka ze skrzydełkami
Książka
-20%
31,20 zł
39,00 zł
Kupujesz u wydawcy
Szybka wysyłka
Bezpieczne transakcje

Tom 43

Obecność obcych architektów i budowniczych na ziemiach polskich ma tak długą historię, jak sama architektura w Polsce, natomiast wyjazdy z ojczystej ziemi za pracą, czy szansa na zrealiowanie za granicą projektu stały się udziałem polskich architektów dopiero po połowie XIX wieku. Budowanie na obcej ziemi to przede wszystkim szansa na zderzenie dwóch różnych – architekta i zleceniodawcy – doświadczeń architektonicznych, nawyków i upodobań, a przynajmniej na konfrontację wizji architekta (często skorygowanej już przez zleceniodawcę) z zastanym krajobrazem architektonicznym tworzonym w innej tradycji architektonicznej. Zebrane w niniejszym tomie teksty powstały w różnym czasie na przestrzeni ostatnich 25 lat i nie stanowią koherentnej syntezy omawianego problemu. To raczej 10 case studies, skupiających się na wybranych zjawiskach charakterystycznych dla różnych aspektów realizacji na ziemiach polskich dzieł obcych architektów i aktywności architektonicznej Polaków poza granicami ojczyzny w dobie nowoczesnej.

SPIS TREŚCI

Wstęp
Działalność polskich architektów w Cesarstwie Rosyjskim w XIX i początku XX w.
Działalność architektoniczna Mariana Lalewicza w Petersburgu
Architektura, polityka, tożsamość. Kariera Józefa Padlewskiego, polskiego wychowanka rosyjskich uczelni architektonicznych (współautor Hubert Bilewicz)
Przystanek Palestyna. Działalność architektów Żydów wykształconych w środowisku warszawskim
Komnata wawelska w Pensylwanii, czyli „Polish Room” Adolfa Szyszko-Bohusza na Uniwersytecie w Pittsburghu
Działalność spółki architektonicznej Alberta Pio i Amanda Bauqué w Łańcucie
Édouard André i jego realizacje ogrodowe w Polsce i na Litwie
Realizacje Franza Heinricha Schwechtena na obszarze ziem dawnej Rzeczypospolitej
Dwa polskie projekty Mackaya Hugh Baillie Scotta.
Herbert Böhm – architekt miejski Gotenhafen i jego działalność w Gdyni w latach 1941–1945  

Małgorzata Omilanowska

Profesor, historyk sztuki. W przeszłości kierownik Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. Pracownik Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk. W latach 2014-2015 pełniła funkcje Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego. Specjalizuje się w architekturze inżynieryjnej, handlowej i uzdrowiskowej XIX i XX wieku, a także skupia się na problematyce stylów narodowych i regionalnych państw środkowoeuropejskich. Stypendystka British Academy, Wissenschaftskolleg zu Berlin, Instytutu Herdera w Marburgu i Geisteswissenschaftliches Zentrum Geschichte und Kultur Ostmitteleuropas w Lipsku. Prowadziła gościnne wykłady na uniwersytetach niemieckich, w brytyjskim Cambridge jak i w estońskim Tallinie. Jest członkiem Komitetu Nauk o Sztuce PAN, Stowarzyszenia Historyków Sztuki, Polskiego Komitetu ICOMOS, Germanisches National Museum w Norymberdze oraz Comite International d’Historie de I’Art. Jej najbardziej znane prace to: Architekt Stefan Szyller 1857–1933. Warszawski architekt doby historyzmu (1995), Świątynie handlu. Warszawska architektura komercyjna doby wielkomiejskiej  (2004), Polska. Świątynie, klasztory i domy modlitwy (2008), Polska. Pałace i dwory (2004), Berlin (2000).

Opinie o książce
0 opinie
Zaloguj się, aby dodać opinię
Budowanie na obcej ziemi
Książka
-20%
31,20 zł
39,00 zł
Dostawa
(od 150 zł gratis!)
Dostawa
InPost (paczkomat)
od 10.00 zł
Pocztex Punkt (punkt odbioru)
od 10.00 zł
Pocztex 2.0 Kurier
od 10.00 zł
Pocztex 2.0 Kurier (pobranie)
od 15.00 zł
DPD Kurier
od 12.00 zł
DPD Kurier (pobranie)
od 17.00 zł
Odbiór osobisty (Kraków, Żmujdzka 6B)
0.00 zł
Wysyłka elektroniczna (e-booki)
0.00 zł

Z tej samej kategorii

Loading...