„Dosyć skromny stan badań naukowych w zakresie sześćsetletnich stosunków turecko-polskich stał się przyczyną, która skłoniła mnie do zainteresowania się tym zagadnieniem. Liczne dokumenty zgromadzone w archiwach świadczą bowiem, jakże częste i ważne były stosunki osmańsko-polskie. Kontakty z Rzeczpospolitą, ościennym krajem, który najczęściej wysyłał poselstwa do Porty Ottomańskiej, pozwala spojrzeć na historię Osmanów z szerszej perspektywy. W niniejszej pracy staram się przedstawić międzynarodowe stosunki dyplomatyczne rozgrywające się nie na zachodzie Europy, lecz w jej wschodniej części – w czasie poselstwa Piotra Potockiego do Wysokiej Porty w latach 1788–1793. Główni aktorzy tej opowieści to dwa państwa, których wpływy powoli już słabną na arenie międzynarodowej (…).
Celem tej pracy jest ponadto przedstawienie europejskich stosunków politycznych i dyplomatycznych w regionie w dobie rewolucji francuskiej. Będzie to możliwe poprzez opisanie wpływów innych państw na przebieg wojny, a także wyników prowadzonej przez nie polityki. W książce czytelnicy mogą znaleźć nowe i ciekawe informacje dostępne tylko w źródłach osmańskich (…).
Mam nadzieję, że wszyscy, którzy z niecierpliwością oczekiwali na publikację tej książki, znajdą w niej to, czego się spodziewali”.
Hacer Topaktaş
check_circle
check_circle